Hírek

Közel százan voltak kíváncsiak a Thonet történetére

A Faipari Mérnöki Kar Richter Réz Géza Szakkollégiumának Ipari Termék- és Formatervező Mérnök Szekciója szervezésében Katona József „Thonet – Hajlított bútorok története” című előadását hallgathatták meg az érdeklődők a Ligneum központi előadóterében. Az előadást kimagasló figyelem kísérte, összesen 95 érdeklődő bővítette ismereteit a hajlított bútorgyártás témakörében.


Az előadó, Katona József a brassói Faipari Egyetemen végzett, 30 éve oktat, 1980-tól a budapesti Kozma Lajos Faipari Szakközépiskola és Technikum tanára. A bútorszerkezettan-szakrajz és a bútortörténet tantárgyak oktatásán túl a szakközépiskola igazgató helyettesi feladatait is ellátja. A hallgatóság soraiban számos régi tanítványát köszönthette.

Katona József oktatói munkája mellett foglalkozik a Thonet kutatásával, a hajlított bútorgyártás érdekességeit vetített képes előadás keretében ismertette meg a közönséggel.

Michael Thonet 1830-tól kísérletezett a fa hajlításával. Először az összeragasztott furnérlemez-csíkokból képzett négyszögletes rudakat gőzöléssel hajlította meg, majd a folyamatos kísérletezések eredményeként alig 20 év elteltével már tömör, hengeres farúd hajlításával előállított szék sorozatgyártásába kezdett. Több fafajjal (pl. kőris) is próbálkozott, végül a bükk bizonyult a legkedvezőbbnek.

Thonet vezette be elsőként a sorozatgyártást, a bútorok szétszedhetőségét, majd csavarral történő összeszerelését, a formatervezés kiemelkedő alakjaként tartjuk számon.

Katona József bemutatta a Thonet termékek gyártástechnológiáját, a cég történetét, a híres széktípusokat, kiemelten a 14-es számú széket, melyet a mai napig gyártanak. A Thonet szék ugyanis tökéletesen megfelel a mai kor elvárásainak: tartós, szétszerelhető, könnyen szállítható, 6 db alkatrészből áll, egy 1m3 –es dobozba 36 db szék helyezhető!

A Thonet név az idők folyamán eggyé vált a hajlított bútor fogalmával. A Thonet katalógusok nemritkán több mint ezerféle terméket tartalmaztak, a cég százféle páccal dolgozott. A századfordulótól kezdve olyan híres építészek foglalkoztak hajlított bútorok tervezésével és alkalmazták azokat tereik berendezésénél, mint Otto Wagner, vagy Le Corbusier.

A XX. században a Thonet világhírnevet szerzett, napjainkban pedig reneszánszát éli!